Rada Krajowa PO. Jest zgoda na rządową koalicję
Specjalną uchwałę w sprawie zawiązania koalicji przyjęto przez aklamację.
"Zatwierdza się utworzenie koalicji rządowej przez KKW Koalicja Obywatelska: Platforma, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, KKW Trzecia Droga: Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe oraz KW Nowa Lewica" – czytamy w dokumencie.
Przed głosowaniem członkowie Rady Krajowej PO wysłuchali przemówienia Donalda Tuska. Kandydat opozycji na premiera mówił m.in. o rozliczeniu 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Odniósł się również do kandydatury Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu, dając do zrozumienia, że opozycja jej nie poprze.
Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się w poniedziałek, 13 listopada. Poprowadzi je Marek Sawicki z PSL, wskazany przez prezydenta na marszałka seniora. Nowi posłowie złożą ślubowanie, a następnie wybiorą właściwego marszałka izby oraz wicemarszałków.
Umowa koalicyjna
Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy oficjalnie podpisali w piątek umowę koalicyjną. Uroczystość odbyła się w Senacie. Uczestniczyli w niej: Szymon Hołownia (Polska 2050), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Donald Tusk (PO) oraz Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń (Nowa Lewica).
Umowa KO, TD i NL liczy 13 stron i jest podzielona na trzy części: ustalenia programowe, rozliczenie rządów PiS i zasady działania koalicji.
W dokumencie wymienione są trzy nazwiska: Szymona Hołowni, Włodzimierza Czarzastego, którzy zostaną marszałkami rotacyjnymi Sejmu oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – marszałka Senatu.
Umowa koalicyjna nie zawiera informacji o podziale odpowiedzialności za poszczególne ministerstwa ani personaliów przyszłych szefów resortów. Za to znalazł się w niej zapis o tym, że kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk, a kandydatami na wicepremierów Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski.